Toeristenbelasting

Biedt u tegen betaling een slaapplek aan op Texel? En woont uw gast in een andere gemeente? Dan moet u toeristenbelasting betalen.

Verhuurt u alleen via een verhuurkantoor? Dan betaalt het verhuurkantoor de toeristenbelasting. U als eigenaar moet misschien wel forensenbelasting betalen.

Via onderstaande knop doet u direct aangifte voor de toeristenbelasting. In uw aangiftebrief staan uw inlognaam en wachtwoord. 

Om uw belastingaanslag te bekijken gaat u naar de digitale belastingbalie. Hiervoor heeft u DigiD nodig.

Heeft u vragen over de toeristenbelasting of uw aanslag? U kunt hiervoor contact opnemen met team belastingen via e-mailadres gemeente@texel.nl of telefoonnummer 0222 – 362174. U krijgt dan een medewerker van gemeente Leeuwarden aan de telefoon. Gemeente Leeuwaren voert een aantal belastingtaken voor ons uit.

Klopt uw aanslag toeristenbelasting niet? Dan kunt u direct bezwaar maken. Doe dit binnen 6 weken na de datum op uw aanslag. 

Biedt u tegen betaling een slaapplek aan op Texel, dan moet u toeristenbelasting aan ons betalen. U kunt dit bedrag vragen aan de gast die bij u overnacht.  

Alleen als uw gasten op Texel wonen, hoeft u geen toeristenbelasting voor hen af te dragen. 

Als verhuurder moet u: 

  • zich bij ons aanmelden voordat u gaat verhuren 
  • het aantal gasten en overnachtingen registreren in een nachtregister. Bekijk het voorbeeld van een nachtregister (pdf)
  • jaarlijks aangifte doen voor de toeristenbelasting 

Dit geldt ook voor bemiddelingskantoren voordat zij gaan bemiddelen.

Overnacht u tegen betaling op Texel, dan betaalt u in 2026 € 2,60 per persoon per nacht toeristenbelasting. Dit geldt voor iedereen, ook voor baby’s en jonge kinderen.

In 2026 betaalt u € 2,60 per persoon per overnachting. Voor elke betaalde overnachting moet u toeristenbelasting betalen. 

Verblijft u voor een langere periode in een ‘mobiel onderkomen’ (caravan, stacaravan, camper of tent)? Dan kan uw verhuurder er ook voor kiezen om een vast bedrag aan toeristenbelasting te vragen. In de tabel hieronder ziet u de vaste bedragen voor 2026.

Type verblijf of arrangement Kosten
Jaarplaats € 377,00
Seizoenplaats € 364,00
Voorseizoenarrangement € 203,00
Verlengd voorseizoenarrangement € 264,00
Naseizoenarrangement € 112,00
Maandarrangement € 71,00

Zie ook Verordening op de heffing en de invordering van toeristenbelasting 2026.

Bent u een nieuwe verhuurder? Meld dit dan aan ons. Dit is verplicht. U stuurt ons een e-mail of brief met daarin:

  • uw naam en adres
  • het adres van de ruimte die u verhuurt (het verhuurobject)
  • het aantal bedden
  • of u de verhuur in eigen beheer doet of via een bemiddelingsbureau

Heeft u zich aangemeld? Dan ontvangt u elk jaar een brief met de opdracht om digitaal aangifte te doen voor de toeristenbelasting. 

Biedt u logies met ontbijt (bed & breakfast) aan? Of verhuurt u een woning met als bestemming ‘Wonen – tweede woning’? Dan moet u uw woning(en) ook eenmalig registreren. Dit is verplicht en regelt u via de pagina Toeristische verhuur van woningen.

U betaalt (ook) forensenbelasting als u 90 dagen of meer per kalenderjaar uw vakantiewoning beschikbaar heeft voor uzelf of uw gezin. En als uw eigen woonplaats buiten Texel is. De dagen dat u uw vakantiewoning blokkeert voor de verhuur tellen ook mee.  

Meer hierover leest u op de pagina Forensenbelasting. 

Voorbeelden: 

De vakantiewoning wordt niet door de eigenaar gebruikt of beschikbaar gehouden.   

  • De eigenaar hoeft geen forensenbelasting te betalen.   
  • Het verhuurkantoor betaalt de toeristenbelasting.  

De vakantiewoning wordt verhuurd. Daarnaast wordt de vakantiewoning ook voor minder dan 90 dagen door de eigenaar gebruikt of beschikbaar gehouden. De dagen dat de vakantiewoning is geblokkeerd voor verhuur, maar niet wordt gebruikt door de eigenaar tellen ook mee. 

  • De eigenaar hoeft geen forensenbelasting te betalen.   
  • Het verhuurkantoor betaalt de toeristenbelasting.   
  • Het verhuurkantoor betaalt ook toeristenbelasting als de eigenaar zelf verblijft in het vakantiehuis.  

De eigenaar kan zelf perioden blokkeren en gebruik maken van perioden waarin het vakantiehuis niet verhuurd is. In dat geval heeft de eigenaar in de geblokte perioden “de beschikking over het vakantiehuis”.  

Wanneer de eigenaar gedurende 90 dagen of meer beschikking heeft over de vakantiewoning.   

  • De eigenaar betaalt forensenbelasting.   
  • Het verhuurkantoor betaalt de toeristenbelasting.  

U kunt de betaalde toeristenbelasting voor scholieren terugvragen als uw school een BRIN-nummer heeft (Basisregister Instellingen).

Vraag teruggave toeristenbelasting scholen aan

Wat heeft u nodig bij het aanvragen?

  • BRIN-nummer van uw school. Wij controleren dit nummer op de website van DUO.
  • factuur waarop het bedrag van de toeristenbelasting staat
  • bewijs van betaling 

Deze documenten voegt u toe als bijlage bij het formulier.

Heeft u vragen over de toeristenbelasting of uw aanslag? Mail dan naar gemeente@texel.nl.

U kunt ook bellen met telefoonnummer 0222 – 362174. U krijgt dan een medewerker van gemeente Leeuwarden aan de telefoon. Gemeente Leeuwaren voert een aantal belastingtaken voor ons uit.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.